AKTUALNOŚCI

Kryzys w Babilonie - długo wyczekiwana autobiografia Roberta Brylewskiego

czwartek, 14 czerwca 2012

Burzliwa historia Polski ostatniego półwiecza z perspektywy najważniejszego artysty polskiego rocka reggae i muzyki alternatywnej współtwórcy zespołów Kryzys Brygada Kryzys Izrael i Armia.

Lokomotywa rodzimego undergroundu współtwórca takich zespołów jak Kryzys Izrael Brygada Kryzys i Armia opowiada Rafałowi Księżykowi historie których nie zdradzał nigdy wcześniej. O dziadku malarzu i dzieciństwie spędzonym wśród artystów Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. O początkach muzykowania punk rocku i reggae w warunkach realnego socjalizmu Jarocinie i rockandrollowym życiu. Wnikliwe pytania i szczere odpowiedzi. Lektura obowiązkowa dla wszystkich fanów polskiego rocka a także dla tych którzy pokochali Desperado bestsellerową autobiografię Tomasza Stańki.

Prowadziliśmy życie zupełnie inne niż reszta. Odróżnialiśmy się wyglądem. Mieliśmy w d... karierę studia wojsko pracę. Dawało nam to duże poczucie pewności siebie i bezpośredniość.Robert Brylewski

Dla mojego pokolenia Robert Brylewski to postać ważniejsza niż Niemen Kazik Staszewski Grechuta czy Dezerter. Tak symboliczna jak niedoceniana. Wraz z dźwiękami utworu grupy Kryzys Święty szczyt wdarł się do mojej biografii i wydobył ze stanu estetycznej śpiączki. Ten facet obudził nas z muzycznego i ideologicznego niebytu. Pionier prekursor legenda. To dzięki niemu jest ciągle we mnie coś z punkowca choć dziś ani on ani ja na to nie wyglądamy.
Poczytajcie sobie że wolność w Polsce nie zawsze rodziła się w stoczni.
Kuba Wojewódzki

Rafał Księżyk (ur. 1970) - dziennikarz i krytyk muzyczny autor-rozmówca gorąco przyjętej przez czytelników i krytyków autobiografii Tomasza Stańki. Od początku lat dziewięćdziesiątych współtworzył oblicze rodzącej się wówczas nowej prasy muzycznej i popkulturowej. Polską muzyką alternatywną zajmował się m. in. na łamach 'Brumu' 'Anteny Krzyku' i w 'Radiostacji'. Pracuje jako redaktor 'Playboya'.

/dat/aktualnosci/000000/000000053/images/052e4f1105864d0.jpg )
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ