AKTUALNOŚCI

„Kroniki futbolowe” w Telewizji Kino Polska

piątek, 6 kwietnia 2012

Podziel się na Facebooku

To będzie strzał w sam środek bramki: w Wielkanoc Telewizja Kino Polska rozpocznie emisję 'Kronik futbolowych'. Wielcy trenerzy legendarne mecze i największe sukcesy naszej reprezentacji powrócą w archiwalnych materiałach filmowych opatrzonych współczesnym komentarzem. Kibicu nie przegap!


Podczas gdy w kraju pełną parą toczą się przygotowania do Euro 2012 budują się stadiony i hartuje - stal piłkarskich mięśni Telewizja Kino Polska do rozgrzewki przed mistrzostwami zachęca kibiców. Nowy cykl stacji zatytułowany 'Kroniki futbolowe' to filmowa podróż po historii polskiej piłki. Rozpoczniemy ją w Wielkanoc a zakończymy w niedzielę 3 czerwca - na tydzień przed meczem otwarcia Euro 2012. Cykl składa się z 10 odcinków i zaczyna od prawdziwej rewelacji: dwuczęściowego programu ułożonego z materiałów Polskiej Kroniki Filmowej. Widzowie stacji obejrzą go w wielkanocną niedzielę i Lany Poniedziałek o 13:00. Dawne kroniki komentują w programie wytrawni znawcy tematu: trenerzy Andrzej Strejlau i Antoni Piechniczek dziennikarze sportowi Stefan Szczepłek Tomasz Smokowski Tomasz Wołek i Marian Kmita oraz reżyser Janusz Zaorski.

Piłkarskiego wyrazu dodaje programowi specjalnie zaprojektowana scenografia: studio zamieniono na murawę boiska a opowiadane w nim historie wybrzmiewają na tle animacji które - choć stylistyką przypominają dawne komiksy - to jednak wyświetlane są w 3D. Rysunkowe postacie piłkarzy biegną po namalowanej trawie a my obserwujemy to w imponujących skalą telewizorach LG. Te ekrany - to wkład w scenografię firmy bez której 'Kroniki' nie ujrzałyby światła dziennego: sponsorem cyklu jest LG Electronics światowy lider w dziedzinie elektroniki użytkowej.

Zaproszeni przed kamerę goście z nostalgią wspominają czasy gdy dezaprobata kibiców na stadionie wyrażała się w straszliwym okrzyku 'Sędzia kanarki doić!'. Mali chłopcy na mecze dostawali się wtedy metodą 'na synka' - wystarczyło przed bramą poprosić o wprowadzenie jakiegoś dorosłego z biletem. Efekt był raczej murowany; miłość do futbolu ma bowiem to do siebie że łączy nawet nieznajomych.

Jednocząca siła piłki dawała się w tamtych latach odczuć również na wyższym poziomie społecznych relacji. Stefan Szczepłek wspomina rok 1957 kiedy aż 100 tysięcy kibiców przyszło na stadion w Chorzowie by obserwować mecz Polska - ZSRR. Zanim gra się rozpoczęła trybuny zagrzmiały słowami hymnu narodowego. - Wcześniej chyba nigdy nie odbywało się to w takim nastroju! - emocjonuje się dziennikarz nazywając tamten wygrany dla Polaków mecz odwetem za Październik ''56 roku.

O ile naród wobec piłki się jednoczył bywało że rodziny futbol dzielił. Tomasz Smokowski przyznaje że z powodu jakiegoś ważnego meczu rodzony ojciec zapomniał go kiedyś odebrać ze szpitala. Nic w tym jednak dziwnego: w latach 70-tych w kraju zapanowało istne szaleństwo. W czasie meczów pustoszały ulice a piłką interesowali się dosłownie wszyscy. W obrazkach z kronik widzimy jak wynik którejś rozgrywki podawany jest przez radiowęzeł w kopalni - dla górników pracujących pod ziemią. Kibicem okazuje się nawet ksiądz w koloratce; zagadnięty przez reportera na ulicy kategorycznie stwierdza: 'Do półfinału raczej dojdziemy!'. W teatrze podczas spektaklu aktorzy malują na rekwizytach aktualny wynik meczu z Haiti - 2:0 3:0 4:00... Widownia za każdym razem reaguje na to brawami - dla aktorów czy piłkarzy?

- W Polsce istniał gigantyczny głód sukcesu! - mówi o tamtym czasie Tomasz Wołek dając jedną z możliwych odpowiedzi na pytanie dlaczego futbol urósł nad Wisłą do rangi sprawy narodowej. Więcej o związkach sportu z polityką fenomenie trenera Górskiego i piłkarzach jako pierwszych polskich celebrytach dowiemy się z anteny Telewizji Kino Polska już w Wielkanoc.

Po świętach futbolowy cykl będzie kontynuowany co tydzień w niedzielę o 13:00. Łącznie zobaczymy w nim 50 kronik (po 5 w każdym odcinku). Dla lepszej orientacji widzów ułożono je chronologicznie - od lat 40-tych po 80-te.

Kronikarskie zapisy na taśmie filmowej uzupełnią w cyklu dokumenty. Jednym z nich będzie nakręcony w roku 1975 reportaż 'Polska gola' z gościnnym udziałem pary Himilsbach - Maklakiewicz. Stacja pokaże go w Lany Poniedziałek. 15 kwietnia ważny rozdział w historii polskiej piłki przypomni nam z kolei 'Droga na mundial ‘78'.

Telewizja Kino Polska nie zapomina też o młodszych kibicach. Od 22 kwietnia po każdym zestawie futbolowych kronik będą oni mogli obejrzeć kolejne odcinki serialu 'Do przerwy 0:1' z 1969 roku.

'Kroniki futbolowe' od 8 kwietnia aż do mistrzostw- tylko w Telewizji Kino Polska!

Sponsorem cyklu jest firma LG.

POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ