AKTUALNOŚCI

Yach Film Festiwal - święto polskich teledysków tym razem w Opolu

piątek, 1 grudnia 2017

Wielkimi krokami zbliża się 26. Yach Film Festiwal określany mianem święta polskich teledysków. Tegoroczny festiwal startuje 8 grudnia i odbędzie się po raz pierwszy w Opolu. Gospodarzem wydarzenia będzie Muzeum Polskiej Piosenki. Jak co roku, tak i tym razem ponad 300 twórców teledysków staje do rywalizacji o wygraną w 10 kategoriach, m.in. Grand Prix, reżyseria, montaż, zdjęcia i scenariusz. Zwycięzców poznamy 9-go grudnia.

Yach Film Festiwal to okazja do uchwycenia tego, co dzieje się na polskim rynku mediów muzycznych i uhonorowania najcenniejszych, najciekawszych, pionierskich i przełomowych prac. Jest także świadectwem niezwykłego tempa i bogactwa przemian, jakim podlega sztuka tworzenia teledysków w Polsce. Podczas 25. dotychczasowych festiwali wręczono kilkaset statuetek dla najlepszych artystów, którzy stworzyli niezapomniane obrazy ilustrujące dzieła muzyki popularnej, muzyki poważnej, alternatywnej czy jazzu.

W tym roku na statuetki mają szanse twórcy … obrazów. Z roku na rok liczba zgłoszeń wzrasta. Do pierwszego konkursu, w 1989 r. zgłoszone zostały 44 prace. Liczba ta wciąż rośnie, osiągając średnio 350 zgłoszeń. To dowód na to, jak dynamicznie nasz festiwal się rozwija, a wraz z tym zainteresowanie - mówi Yach Paszkiewicz, twórca Yach Film Festiwal.

Punktem kulminacyjnym wydarzenia jest konkurs, w którym wybierany jest najlepszy polski teledysk wyprodukowany w ciągu 12 miesięcy poprzedzających festiwal. Nagrodą główną przyznawaną w konkursie jest Grand Prix, które w tym roku wybierze jury w składzie: Łukasz Rusinek, Tomasz Żąda, Jan Komasa, Yach Paszkiewicz. Przyznane zostaną także wyróżnienia w kategoriach: reżyseria, montaż, zdjęcia, scenariusz, plastyczna aranżacja przestrzeni, kreacja aktorska, animacja, Drewniany Yach oraz CyberYach.

W tym roku, poraz pierwszy w historii festiwalu, swój ulubiony teledysk wybiorą mieszkańcy Opola.

Dotychczas festiwal organizowano w Bydgoszczy i Gdańsku. W tym roku przeniesiono go do Opola. Jakie ma to znaczenie dla miasta wyjaśnia Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki:

Główną korzyścią dla Opola jest sam fakt, że festiwal z 25-letnią tradycją wpisze się w „festiwalową” mapę naszego miasta. Dla Muzeum Polskiej Piosenki współorganizacja imprezy to oczywiście prestiż i szansa na wzbogacenie zbiorów o kilkaset wideoklipów rocznie. Miasto i nasza instytucja pokryją częściowo koszty przedsięwzięcia, jednak przede wszystkim muzeum udostępni swoje wnętrze, sprzęt i częściowo zapewni ekipę do zrealizowania festiwalu. Nasza otwartość na tego typu przedsięwzięcia była sygnałem dla Roberta Sojki z Netroom.Pro i „Yacha” Paszkiewicza, organizatorów Yach Film Festiwal. Stąd pomysł na współpracę, którą rozpoczęliśmy od Yachoteki, czyli przeglądu nagrodzonych wideoklipów z ostatnich 25 lat. Wydarzenie towarzyszyło tegorocznemu 54. KFPP. Nie bez znaczenia jest też to, że „Yach” Paszkiewicz – reżyser, autor setek teledysków i współtwórca festiwalu zachwycił się Muzeum Polskiej Piosenki. Stwierdził, że festiwal czekał wiele lat na takie miejsce: nowoczesne, multimedialne, ale przede wszystkim dedykowane polskiej piosence.

W ramach 26. Yach Film Festiwal, 14 września 2017 r., na opolskim rynku wystartowała cykliczna impreza tzw. Yachoteka. Ojciec polskiego teledysku, Yach Paszkiewicz,  wraz z dziennikarzem radiowej Trójki, Tomaszem Żądą opowiadali o tym, co działo się z polskim teledyskiem wczoraj, dziś i co czeka go w przyszłości. Zaprezentowali dorobek Yach Film Festiwal na przestrzeni 25 lat, najlepsze obrazy filmowe w połączeniu z dobrą polską muzyką, artystów, którzy mieli największy wpływ na to, jak teledyski rozwijały się przez lata, a także ogłosili konkurs na najlepszy teledysk 25-lecia. 

W programie 26. Yach Film Festiwal przewidziano m.in. spotkania z twórcami, nocne zwiedzanie Muzeum Polskiej Piosenki, warsztaty tworzenia teledysków, panel dyskusyjny …, a także zlot food trucków.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Kino Muzyka Polska, Viva, Party Flesz oraz media lokalne:Nowa Trybuna Opolska oraz Radio Opole.

Festiwal zakończy się 10 grudnia. Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny, z wyjątkiem Gali, która odbędzie się 9 grudnia.

Szczegółowy program 26. Yach Film Festiwal dostępny jest na stronie internetowej: http://yff.pl/.

POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ