AKTUALNOŚCI

Yach Film Festiwal przenosi się do Opola

środa, 13 września 2017

26. Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film odbędzie się w Opolu. Muzyczne Yachy zostaną wręczone 9 grudnia 2017 r. w Muzeum Polskiej Piosenki. Już 14 września na opolskim rynku w ramach przygotowań do festiwalu odbędzie się Yachoteka, czyli spotkanie z Yachem Paszkiewiczem - ojecm polskich teledysków i Tomaszem Żądą - dziennikarzem Trójki.

Są na świecie festiwale unikatowe. Z pewnością można do nich zaliczyć Festiwal Polskich  Wideoklipów Yach Film stworzony na początku lat 90-tych przez Yacha Paszkiewicza - zwanego ojcem polskiego wideoklipu i jego żonę Magdę.  Dzisiaj w Jego archiwum znajduje się ponad 4000 polskich teledysków.

Do pierwszej edycji festiwalu, która odbyła się w Gdańsku w 1991 roku, zgłoszono 44 prace.Liczba ta z roku na rok rosła, osiągając średnią 350 zgłoszeń w każdym roku.

Najważniejszym punktem imprezy jest konkurs, w którym wybierany jest najlepszy polski wideoklip wyprodukowany w ciągu dwunastu miesięcy poprzedzających festiwal. Oprócz głównej nagrody - Grand Prix - przyznawane są także wyróżnienia w takich kategoriach jak: reżyseria, montaż, zdjęcia, scenariusz, plastyczna aranżacja przestrzeni, kreacja aktorska, animacja, Drewniany Yach oraz CyberYach.

Podczas 25 dotychczasowych festiwali wręczono kilkaset statuetek dla najlepszych artystów, którzy w Polskiej kulturze muzycznej stworzyli niezapomniane obrazy ilustrujące dzieła muzyki popularnej, ale także muzyki poważnej, jazzowej i alternatywnej.

Kolejne edycje festiwalu są jednak nie tylko świadectwem niezwykłego tempa i bogactwa przemian, jakim podlega sztuka tworzenia wideoklipów w Polsce, ale również okazją do uchwycenia tego, co dzieje się na polskim rynku mediów muzycznych i uhonorowania tego, co najcenniejsze, najciekawsze, pionierskie i przełomowe.

Z perspektywy 25 lat, śmiało można powiedzieć, że twórcy festiwalu nie ograniczyli sił do biernej kronikarskiej rejestracji rodzimej produkcji, ale konsekwentnie przypominali odbiorcom, a czasem uświadamiali im , że ilustrowanie muzyki - teledysk - może być sztuką.

Festiwalowi towarzyszyły spotkania i warsztaty z twórcami teledysków, koncerty, benefisy. Na 18-tej edycji festiwalu w 2009 roku warsztaty prowadzili Zbigniew Rybczyński, Tim Pope, Terence Bulley .

Tegoroczny 26 Yach Film Festiwal odbędzie się po raz pierwszy w Opolu - stolicy polskiej piosenki i w sposób naturalny wpisuje się w charakter Muzeum Polskiej Piosenki, które odtąd będzie gospodarzem festiwalu.

9 grudnia 2017 r. wręczone zostaną kolejne Yachy, a gali festiwalowej towarzyszyć będą warsztaty i spotkania organizowane we współpracy z Muzeum.

14 września 2017 r., na opolskim rynku, w trakcie imprez okołofestiwalowych, jako zapowiedź festiwalu, wystartuje Yachoteka - cykliczna impreza, która otwiera przygotowania do Yach Film Festiwal.

Ojciec polskiego wideoklipu Yach Paszkiewicz,  wraz z dziennikarzem radiowej Trójki Tomaszem Żądą opowiedzą, co działo się z polskim teledyskiem wczoraj, dziś i co czeka go w przyszłości. Zaprezentują dorobek Festiwalu Polskich Wideoklipów na przestrzeni 25 lat, najlepsze obrazy filmowe w połączeniu z dobrą polską muzyką, artystów, którzy mieli największy wpływ na to, jak teledyski rozwijały się przez lata, a także ogłoszą konkurs na najlepszy wideoklip 25-lecia. 

Na spotkanie z polskimi teledyskami zaprasza Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, Urząd Miasta Opola, Yach Film Festiwal i Platforma NETROOM.

Kawiarenka festiwalowa 2015r. Widok sceny na której odbędzie się Yachoteka

POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ