AKTUALNOŚCI

Elektryczne Gitary kończą 25 lat!

piątek, 6 czerwca 2014

Podkreślali że są z miasta - co jest prawdą - oraz zapewniali że to widać słychać i czuć. Namawiali pięknych i młodych do noszenia długich włosów. Opiewali człowieka z liściem na głowie w środku komunikacji miejskiej. Zastanawiali się też co powie Ryba. Elektryczne Gitary jeden z najpopularniejszych zespołów lat 90. który w 2014 roku świętuje jubileusz 25-lecie istnienia! Z tej okazji muzycy przygotowali wspaniałe niespodzianki dla fanów.

Z okazji pięknego jubileuszu jakim bez wątpienia jest 25-lecie działalności Elektryczne Gitary postanowiły zrobić swoim fanom kilka prezentów. Przede wszystkim ukaże się album ze wszystkimi największymi przebojami formacji. Po drugie wydawnictwo zostanie przygotowane zarówno na kompakcie jak i na płycie winylowej (premiera w czerwcu 2014). I wreszcie po trzecie jeden z zespołowych evergreenów 'Dzieci' doczeka się teledysku! Tak tak po ponad 20 latach od ukazania się piosenka zostanie zilustrowana obrazem.

Lata 1992-97 należały właśnie do nich do Elektrycznych Gitar. Każda z wydanych w tym okresie płyt studyjnych ('Wielka radość' 'A ty co' 'Huśtawki' 'Na krzywy ryj') pokryła się złotem lub platyną. Zespół w tym czasie wylansował mnóstwo przebojów których wspólną cechą był inteligentny wyważony humor w tekstach Kuby Sienkiewicza. Tylko na debiutanckim krążku 'Wielka radość' z 1992 roku znalazły się takie szlagiery jak 'Jestem z miasta' 'Przewróciło się' 'Włosy' 'Człowiek z liściem' 'Wytrąciłaś' 'Głowy Lenina (do obrazu Salvadora Dali)' 'Dziki' 'Wszystko ch.' czy wieńczący wiele imprez w klubach studenckich'Koniec'. A w późniejszych latach grupa popełniła hity 'Dzieci' 'Nie pij Piotrek' 'Wyszków tonie' 'Spokój grabarza' 'Co ty tutaj robisz' 'Goń swego pawia' czy 'Kiler' i 'Co powie Ryba' z komedii kryminalnych 'Kiler' i 'Kiler-ów dwóch'. Tak Elektryczne Gitary w latach 90. były prawdziwą kopalnią przebojów.

Zespół zaczął działać w 1989 roku ale jego początków należy szukać ponad dekadę wcześniej. W 1977 roku w Warszawie Kuba Sienkiewicz i jego kumpel Piotr Łojek (klawisze gitara) zaczęli razem muzykować pod nazwą SPIARDL (Stowarzyszenie Piosenkarzy i Artystów Robotniczych Działaczy Ludowych). Nagrywali piosenki na magnetofon szpulowy a jedną z wówczas napisanych był wspomniany wyżej 'Dziki'. Występować panowie zaczęli w połowie lat 80. Jak głosi oficjalna biografia grupy: 'W latach 1987-89 dzięki sprzyjającej atmosferze panującej w żoliborskim domu Krzysztofa Bienia z zespołu Trawnik działała efemeryczna grupa Miasto w składzie: Kuba Sienkiewicz (gitara śpiew) Piotr Łojek (gitara basowa) Krzysztof Bień (saksofon) Sławek Wiechecki (perkusja) Marcin Rybak (gitara) Darek Wasilewski (gitara) wykonująca m. in. takie utwory jak »Widmo«

POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ