AKTUALNOŚCI

JANUSZ PANASEWICZ „FOTOGRAFIE”

piątek, 28 marca 2014

PREMIERA 25.03.2014

“W życiu najważniejszym jest by żyć' - tak śpiewa Janusz Panasewicz w jednym z tekstów z drugiej solowej płyty “Fotografie'.30 lat na scenie i w studio z Lady Pank. Bez niego nie byłoby tego zespołu jak bez Mercurego nie ma Queen a bez Kory Maanamu. Mimo kilku indywidualnych wycieczek w tym pierwszej płyty sprzed 6 lat jego solowa kariera tak naprawdę zaczyna się od tej płyty. Dlaczego dopiero teraz? Panas tłumaczy to pokrętnie lenistwem niechęcią do przechodzenia przez kolejne niezbędne etapy showbussinessowej machiny ale tak naprawdę najtrudniejsze wydaje się być zakodowane w głowach i słuchaczy i kolegów muzyków i wreszcie samego Janusza “pankowe' śpiewania z gitarą Borysewicza w tle. Pomógł “telefon do przyjaciela'. Panasewicz zadzwonił do Johna Portera i poprosił o piosenkowe wsparcie. Nadeszło nieoczekiwanie szybko i w na szczęście porterowej formie. Potem był Kuba Galiński który udzielił starszemu koledze lekcji z najnowszych rockowych brzmień z całego świata. Razem stworzyli album który po pierwsze pokazuje Panasewicza jako niemal singera-songwritera śpiewającego własne autorskie teksty inaczej niż kiedykolwiek. Jak sam mówi nie sztuka śpiewać po 'norwesku' czy angielsku ściana zaczyna się kiedy trzeba zmierzyć się z polskimi tekstami w dodatku wyrażającymi własne przekonania. Słynny 'notes' uzupełniony pojemną pamięcią pomogły stworzyć z pojedynczych zdań najbardziej osobiste teksty jakie Panas napisał. Wraz z Kubą Galińskim zaaranżowali album poruszający się muzycznie od akustycznego 'Do góry głowa...' do ultra rockowego 'Tępego noża'.

Janusz Panasewicz      Janusz Panasewicz

Od początku wiedzieli że ten materiał chcą grać na żywo w wersji jak najbardziej zbliżonej do studyjnej. Pod tym kątem zrealizowali nagrania w takiej wersji będziemy mogli usłyszeć je na koncertach. To będzie wyłącznie Panasewicz. Jeżeli nawet zahaczy o przeboje z przeszłości to wyłącznie w nowych wersjach. Rewolucyjnych jak jego nowa płyta. Rewolucyjnych dla nas i dla niego.

Janusz Panasewicz zadebiutował na scenie jeszcze jako uczeń liceum w 1973 roku. Prawdziwą karierę datuje jednak od 1982 roku gdy stanął przy mikrofonie w Lady Pank. Jednej z najważniejszych grup polskiego rocka z dziesiątkami przebojów na koncie (m.in. 'Mniej niż zero' 'Zamki na piasku' 'Tańcz głupia tańcz'). Wokalista nie unikał udziałów gościnnych - śpiewał w charytatywnym projekcie Nasz Wspólny Świat (1987) z Piotrem Zanderem (1988) Krystyną Prońko (1990) czy Robertem Gawlińskim (1997).
Dał się też poznać jako aktor grając jedną z głównych ról w filmie 'Nic' Doroty Kędzierzawskiej (1998) i epizod w popularnym serialu '39 i pół'. Pierwszy solowy album 'Panasewicz' wydał we wrześniu 2008 roku.

/dat/aktualnosci/000000/000000120/images/3eb78d898315977.jpg )
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ