AKTUALNOŚCI

'Wasowski Odnaleziony'

wtorek, 3 grudnia 2013

Jak mogłaby brzmieć wspólna płyta najwybitniejszego polskiego twórcy piosenek pierwszego powojennego półwiecza oraz najbardziej wszechstronnego muzyka i aranżera początku XXI wieku? Nie musicie Państwo zgadywać - dzięki twórczej wyobraźni kilku osób i nowoczesnej technologii taka płyta naprawdę powstała. Jerzy Wasowski śpiewa swoje piosenki na płycie którą przygotował i wyprodukował Krzysztof Herdzin. Ale 'Wasowski Odnaleziony' to nie eksponaty muzealne we współczesnej oprawie - to żywa poruszająca muzyka opatrzona mądrym tekstem (wśród autorów m.in. Jeremi Przybora i Ryszard Marek Groński).
Jak się okazało kurz i patyna dobrych piosenek się nie imają.

Wasowski Odnaleziony - Ktoś zbudził mnie

Jerzy Wasowski to kompozytor znany dziś przede wszystkim z Kabaretu Starszych Panów ale ten kultowy program telewizyjny bynajmniej nie wyczerpuje jego dorobku - były również piosenki dla dzieci musicale słuchowiska radiowe programy telewizyjne spektakle teatralne... Nie wszystkie zostały w należyty sposób udokumentowane. Część zaginęła inne drzemią w telewizyjnych czy radiowych archiwach wiele z tych nagrań pozostaje w prywatnych zbiorach rodziny. I takie właśnie taśmy postanowił przywrócić do życia Grzegorz Wasowski syn kompozytora. Wybrał utwory które jego zdaniem w pierwsze kolejności należało ocalić od zapomnienia i przedstawił swój śmiały pomysł Krzysztofowi Herdzinowi dyrygentowi aranżerowi kompozytorowi i producentowi znanemu ze współpracy m.in. z Janem A.P. Kaczmarkiem (Oscar 2005) Jonem Lordem Marylą Rodowicz czy Anną Marią Jopek.

'Wybraliśmy się kiedyś z żoną na koncert pani Ireny Santor. Dyrygował pan Krzysztof Herdzin. Już po koncercie podczas rozmowy kuluarowej podzieliliśmy się z panem Herdzinem pomysłem który nas właśnie zainfekował. Pomysłem nie nowym bo były już przecież wspólne nagrania Natalie Cole z Nat 'King' Colem Dean Martin miał takie duety Elvis Presley Sinatra również... ale pan Herdzin bardzo się do tego zapalił i prawie że z miejsca zabrał do pracy' - wspomina Grzegorz Wasowski.

Na 'Wasowskim Odnalezionym' kompozytor nie tylko dla nas śpiewa i gra wsparty pięknym brzmieniem orkiestry pod batutą Krzysztofa Herdzina ale również nawiązuje dialog z wybitnymi polskimi wokalistkami. Bo choć to płyta której głównym bohaterem jest Jerzy Wasowski i stworzony przez niego ponadczasowy repertuar zachwycają przede wszystkim duety - z Anną Marią Jopek Ireną Santor Dorotą Miśkiewicz i Moniką Borzym.
'Anię ubóstwiam i zbieram absolutnie wszystko co zarejestruje. Z Dorotką mam podobnie. Panią Santor czyli ciocię Irenę - od zawsze noszę w sercu i to w obu komorach. Zaś z talentem pani Moniki Borzym wiążę spore i jak sądzę niepłonne nadzieje... Początkowo planowaliśmy ale pan Krzysztof przekonał nas że lepszy niedosyt niż przesyt a poza tym to przecież Tata jest główną gwiazdą tej płyty a nie dziewczyny' - mówi Grzegorz Wasowski.

'Ktoś zbudził mnie' 'Lubmy się' 'Trzy pejzaże ze snu' 'Fortuna kołem się toczy' 'Śmierć ptaka' 'Lubię być szczęśliwa' - to prawdziwe perły polskiej piosenki którym Krzysztof Herdzin przywrócił pełny blask. Wystarczy raz ich wysłuchać by nucąc zachodzić w głowę: jak my się bez nich obchodziliśmy przez te wszystkie lata?

/dat/aktualnosci/000000/000000100/images/158d4c70335fbc9.jpg )
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ